CNC İşleme Sürecini Hızlandırma Teknikleri Nelerdir?

  CNC İşleme Sürecini Hızlandırma Teknikleri Nelerdir?

  CNC işleme sürecindeki üretim aşamalarında bilgisayar kontrollü makinelerden yararlanılır. Bu süreç, en çok da hassas ve isabet oranı yüksek ürünlerin üretiminde önemli bir rol oynar. Öyle ki CNC işleme; havacılık, otomotiv, yapı sektörü, kapı pencere profil ve dış cephe panel işleme dahil olmak üzere farklı endüstrilerde kullanılmaktadır. Makinelerin kurulması ve farklı işler için programlanma süresi ise sürecin zorlukları olarak öne çıkar. 

  İlk bakışta, bu zorluk bir kördüğüm yaratma potansiyeli taşıyor gibi görünebilir. Gelgelelim, daha hızlı bir işleme sürecinin az zamanda daha fazla ürün üretilmesini sağlayacağı açıktır. Böylece, yüksek müşteri taleplerinin yeterli düzeyde karşılanır ve ürün teslimleri gecikmez. Ayrıca, bütün üretim süreçlerinde en değerli varlık zaman olduğundan genel üretim maliyetlerini de düşürür. Gelin; böylesine etkili bir süreçten en yüksek verimi almanız için yapabileceklerinize bir göz atalım.

  Verimliliğin yolu doğru plandan geçer

  Konu ne olursa olsun seçmek, kalan seçeneklerden vazgeçmek demektir. Bu durum, CNC işleme ve CNC otomasyon tercihlerinde de söz konusudur. Nitekim, hangi planı neden seçtiğinizden tüm ayrıntılarıyla emin olmanız gerekir.  

  Her şeyden önce, işleme sürecine kattığınız malzemelerin ve dolayısıyla ürünlerin büyüklüğünü ve yapısını düşünmelisiniz. Planınızı oluştururken daha karmaşık ve büyük ürünlerin daha sağlam bir plan gerektireceğini dikkate almalısınız. Diğer yandan, dayanım noktalarını da iyi belirlemelisiniz. Nitekim, daha sıkı dayanımlar, aynı ölçüde hassas planlar ister. Planınıza iyi başladınız ve belli bir noktaya getirdiniz, ya sonrası? Öyleyse, CNC işleme yolculuğundaki son adımlarınıza sonuç odaklı bir bakış açısıyla karar verin.

  CNC işleme sürecine eş zamanlılık penceresinden bakın

  Süreci ne kadar eş zamanlı başarırsanız, ürün üretme süresi de o oranda hızlanacaktır. Hâliyle, aynı anda birden fazla işleme sürecini yönetmek işleri yoluna koyacaktır.  Bu sayede, verimlilik artar ve operasyonel zaman kısalır. Kulağa zor bir iş gibi görünse de elbette bazı püf noktaları var. Özenli bir planlama ve dikkatli yapılan bir koordinasyon, pek çok şeyi sizin için kolaylaştıracaktır. Bütün bunları bir araya getirdiğinizde daha gelişmiş bir işleme süreci elde edebilirsiniz.

  Üretim yerinizi organize bir şekilde yönetin

  Üretim yaptığınız yerin yönetimini bir makine gibi tasarlayın. Bunu yaparken de her şeyin tıkır tıkır işlemesi için doğru organizasyon şemasını oluşturun. CNC tezgâhlarda çalışma öncesinde işlenecek parçaları ve aletleri belirli bir düzen içinde hazırlayın. Doğru sıraladığınız takdirde, işleme sürecinin kısalıp kolaylaştığını göreceksiniz. Çünkü rotanız belliyse, her şey planladığınız gibi gerçekleşir. Doğal olarak, biraz öngörülü bir yaklaşım bedeli can yakacak birçok hatadan sizi kurtarır.

  Bilginin gücüne inanın, ekibinizi eğitin

  CNC tezgâhlarda çalışmak, ayrıntılara dikkat etmeyi gerektiren bir deneyimdir. Bu nedenle, CNC işleme sürecinde görev alan tüm ekip üyelerinin eğitilmesi önemlidir. Çünkü, böylesine detaylı bir sürecin hızlı, sorunsuz ve verimli bir şekilde yürütülmesi kaçınılmazdır. Bu hedefe ulaşmak için makineleri işleten ekip üyelerinin bilgi düzeylerinin yeterli olması beklenir. Eğitimli ve kendini mesleki açıdan geliştirmeye açık kişilerden oluşan bir ekip, verimliliğinizi de yükseltecektir.

  İşleyen demir ışıldar; CNC işleme merkezi makine parkınıza iyi bakın

  İşleyen demir ışıldar veya yuvarlanan taş yosun tutmaz. Hangi atasözü kulağınıza iyi geliyorsa onu seçin ama çıkarılacak ana fikir aynıdır. Çalıştıkça aktifliği artan her unsur, eninde sonunda yıpranacaktır. Fakat bunu önlemek yalnızca sizin elinizde! Nasıl mı?

  CNC işleme merkezlerinizi düzenli olarak bakımdan geçiriyorsanız, onları daha uzun süre kullanabilirsiniz. Çünkü, teknik sorun yaşatmayan her CNC makina, işleme sürecini olumlu yönde etkiler. Düzenli aralıklarla yapılan bakımlarda değiştirilen her parça veya uygulanan işlem, zamandan tasarruf ettirir. Buna bağlı olarak, teknik sorunlar en aza iner ve verimlilik kaybı yaşanmaz. Üretim sekteye uğramadığından ürünler tezgâhtan zamanında çıkar ve müşteri memnuniyeti düşmez. Çalışmaya bağlı oluşan aşınma ve yıpranmanın olası sonuçları kaynağında önlenir. Bu da CNC işleme sürecini yüksek performansta sürdürmenizi sağlar.

  Daha verimli bir CNC işleme süreci için neler yapabilirsiniz?

  • Yüksek kaliteli aletler, alet tutucular ve sabitleyici kullanmak
  • Doğru tipte kesme sıvısı kullanmak
  • Kesme hızını doğru ayarlamak
  • Doğru türde makine yağı kullanmak
  • İşleme göstergelerinin düzgün hazırlanması,
  • Kesim biçimini isabetli seçmek
  • Döngü süresini azaltmak
  • Kurulum süresini düşürmek
  • Alet değişikliklerini azaltmak
  • Daha iyi bir süreç planlaması tasarlamak


  CNC tezgâhlarda tamamlanan işlerde, zaman-maliyet dengesi verimliliğin anahtarıdır. Bu sebeple, işleri en iyi şekilde ve kısa sürede tamamlayan bir CNC atölyesi için, en iyi cnc işleme merkezi modelleri arayışlarınızın karşılığı İno Makine’dedir.