ino XP 9000 – 5 Eksen CNC Profil İşleme Merkezi - İno Makine

CNC PROFİL İŞLEME MERKEZLERİ

ino XP 9000

5 Eksen CNC Profil İşleme Merkezi

X-Y-Z-A-C eksenlerinde çalışan köprü tipi CNC Profil İşleme Merkezi.

Gantry çalışma mantığına sahip köprünün iki başında iki adet yüksek güçlü servo motor kullanılmaktadır.

Endüstriyel tip gerilimi alınmış çelik gövde, lineer kızaklar, kramayer-pinyon ve vidalı millerden oluşan hareket mekanizmaları.

X ekseni işleme uzunluğu alternatifleri 4.000 mm. – 7.000 mm. – 9.000 mm. Opsiyonel olarak daha uzun yapılabilmektedir.

Çift istasyon çalışma prensibi standart olarak sunulmakta, opsiyonel olarak çoklu parça işleme özelliği ile her bir mengeneye ayrı birer pnömatik referans noktası eklenerek ayrı istasyonlar gibi çalışabilme özelliği tanımlanabilmektedir.

Makinenin profil işlema programı ino ürün ailesi için özel olarak tasarlanmış olan CamBOX yazılımıyla sağlanmaktadır. Çizim programlarından alınan dosyaların 3 boyutlu olarak sunulduğu programda profil üzerinde 5 eksenli olarak her tülü işlem yapılabilmektedir.

Köprü üzerine bağlı çift eksenli freze kafası A ekseninde ve C ekseninde açılanabilmektedir. Profiller üzerinde 0,1 mm hassasiyette hertürlü kesme, delme, frezeleme işlemi yapılabilmektedir.

Çift eksenli freze kafası 10,0 kW gücünde 24.000 devir dönebilmektedir. Opsiyonel olarak 12 kW ve 15 kW spindle da takılabilmektedir.

5 eksen çalışma mantalitesi dahilinde profilin her yüzeyinden her açıda işleme yapabilmek mümkündür. Pozisyonlama servo motorlar ve servo sürücüler yardımıyla CNC kontrol ünitesi üzerinden yapılmaktadır.  

CNC kontrol ünitesi kullanıcı ekranı endüstriyel PC üzerinden çalışmaktadır. Intel i7 işlemci Windows 10 tabanlı PC, makine donanımları içinde standarttır.

Çift eksenli freze kafası HSK-F63 takım tutucularla çalışmakta ve standart olarak makine üzerinde 2 farklı takım değiştirme magazini bulunmaktadır. Birinde 8 adet freze tipi kesici takım, maksimum 60 mm çapa kadar; diğerinde ise sadece testere takımları maksimum çap 400 mm.’e kadar kullanılabilmektedir.

Birinci magazinde opsiyonel olarak 12’li takım değiştirme magazini de alınabilir.

500 mm.’lik kertme testeresi ayrı bir magazinde bulunmaktadır. 

Profil işleme genişlikleri:

  • Sadece üstten işlemede: 500 mm. X 350 mm.
  • 5 eksen işlemede: 350 mm. X 350 mm.
  • A ekseni hareketi: +/- 185 derece
  • C ekseni hareketi: +/- 320 derece

Profil sıkma pnömatik mengeneleri standart olarak 8 adet sunulmakta, daha uzun modellerde opsiyonel olarak artırılabilmektedir. Mengenelerin pozisyonu makine köprüsü yardımıyla otomatik olarak pozisyonlanmakta, opsiyonel donanım dahilinde, her bir mengene ayrı birer servo motor ile hareket ederek bağımsız olarak da pozisyonlanabilmektedir. Bağımsız mengene pozisyonlama sisteminde profiller 6 metrelik tek parça olarak yüklenir ve açılı kesilerek ayrılır, ayrılan parçalar da ayrı ayrı işlenir. Bu opsiyonun çalışabilmesi için en az 9 metrelik versiyonun alınması gerekmektedir.

Talaş tahliye konveyörü ve lazerli güvenlik bariyerleri standart olarak sunulmaktadır.

  • X-ekseni hızı 90 m./dk.
  • Y-ekseni hızı 80 m./dk.
  • Z-ekseni hızı 25 m./dk.
  • 9,0 metrelik versiyon için:
  • Makine ebatları: 11.775 X 2.400 X 3.050 mm.
  • Ağırlık: 8.800 kgs.